NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC7410VU450NE
MC7410VU450NE picture photo
Mfg. Part Number
MC7410VU450NE
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC74XX 450MHZ 360FCCBGA
Datasheet Download
MC7410VU450NE.pdf
Availability of MC7410VU450NE
QUANTITY
MC7410VU450NE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC7410VU450NE
Internal Part NumberEIS-MC7410VU450NE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package44
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC74xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC G4
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed450MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case360-BCBGA, FCCBGA
Supplier Device Package360-FCCBGA (25x25)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC7410VU450NE
MC7410VU450NE Details Description
Related parts for MC7410VU450NE
CONN GROUND PLATE COAXIAL 14POS datasheet.pdf
MODULE DDR 512MB 184-DIMM VLP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 LP 8-UMAX datasheet.pdf
PELTIER MOD ZT4,12,F1,4040,TA,W8 datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 9.84"L X 9.84"W datasheet.pdf
LIGHT BAR 660NM RED 19.05X3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
COMBO-D 21WA4 SKT STR PCB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf