ON Semiconductor MC74AC240MEL
MC74AC240MEL picture photo
Mfg. Part Number
MC74AC240MEL
Brief Description
IC INVERTER DL 4-INPUT 20SOEIAJ
Datasheet Download
MC74AC240MEL.pdf
Availability of MC74AC240MEL
QUANTITY
MC74AC240MEL Order Process
Ship out your order
Specifications of MC74AC240MEL
Internal Part NumberEIS-MC74AC240MEL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 24/Jan/2011
Standard Package2,000
Series74AC
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device PackageSOEIAJ-20
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC74AC240MEL
Related LinksMC74AC, MC74AC240MEL Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC74AC240MEL Details Description
Related parts for MC74AC240MEL
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 24VDC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 40VOUT 100W datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK DIV ISO 8UMAX datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf