Bourns Inc. CR0805-JW-183ELF
CR0805-JW-183ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-183ELF
Brief Description
RES SMD 18K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-183ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-183ELF
QUANTITY
CR0805-JW-183ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-183ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-183ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-183ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-183ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-183ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-183ELF
FIXED IND 15NH 320MA 460 MOHM datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.482" NYLON BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENS PROX M12 2MM SHIELDED datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC SMD datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 25C P 20" YEL JACKS datasheet.pdf
7MM GREEN PMI 12V W LEADS datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.051UF RADIAL datasheet.pdf