ON Semiconductor MC74AC240NG
MC74AC240NG picture photo
Mfg. Part Number
MC74AC240NG
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20DIP
Datasheet Download
MC74AC240NG.pdf
Availability of MC74AC240NG
QUANTITY
MC74AC240NG Order Process
Ship out your order
Specifications of MC74AC240NG
Internal Part NumberEIS-MC74AC240NG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 18/Apr/2013
Standard Package18
Series74AC
PackagingTube
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC74AC240NG
Related LinksMC74A, MC74AC240NG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC74AC240NG Details Description
Related parts for MC74AC240NG
FIXED IND 3.8UH 6.8A 16.9 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 2POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 3.25K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
SGE-225-4-1500 00300M SFTY EDGE datasheet.pdf
OSC XO 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf