ON Semiconductor MC74ACT10DTR2
MC74ACT10DTR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC74ACT10DTR2
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-TSSOP
Datasheet Download
MC74ACT10DTR2.pdf
Availability of MC74ACT10DTR2
QUANTITY
MC74ACT10DTR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC74ACT10DTR2
Internal Part NumberEIS-MC74ACT10DTR2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 24/Jan/2011
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74ACT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeNAND Gate
Number of Circuits3
Number of Inputs3
Features-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)4µA
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Logic Level - Low0.8V
Logic Level - High2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL9ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-TSSOP
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC74ACT10DTR2
Related LinksMC74AC, MC74ACT10DTR2 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC74ACT10DTR2 Details Description
Related parts for MC74ACT10DTR2
RES SMD 1.07K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.35A 5DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DL 15GOLD SMD datasheet.pdf
RES 430K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4MM RND LENS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.536 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 28VIN 13.8VOUT 100W datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf