ON Semiconductor MC74HC390ADR2
MC74HC390ADR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC74HC390ADR2
Manufacturer
Product Category
Logic - Counters, Dividers
Brief Description
IC COUNTER DUAL 4STAGE 16SOIC
Datasheet Download
MC74HC390ADR2.pdf
Availability of MC74HC390ADR2
QUANTITY
MC74HC390ADR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC74HC390ADR2
Internal Part NumberEIS-MC74HC390ADR2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Counters, Dividers
Series74HC
PackagingCut Tape (CT)
Logic TypeCounter, Decade
Direction-
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
ResetAsynchronous
Timing-
Count Rate50MHz
Trigger TypeNegative Edge
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC74HC390ADR2
Related LinksMC74HC, MC74HC390ADR2 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC74HC390ADR2 Details Description
Related parts for MC74HC390ADR2
RES SMD 147K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 3A UNCOATED datasheet.pdf
LED OSTAR 6CHIP W/LENS WHT 2700K datasheet.pdf
RUBBER BOOT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 9POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf