ON Semiconductor MC74HC4051ADR2
MC74HC4051ADR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC74HC4051ADR2
Manufacturer
Product Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Brief Description
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC
Datasheet Download
MC74HC4051ADR2.pdf
Availability of MC74HC4051ADR2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC74HC4051ADR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC74HC4051ADR2
Internal Part NumberEIS-MC74HC4051ADR2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Series74HC
PackagingCut Tape (CT)
FunctionMultiplexer/Demultiplexer
Circuit1 x 8:1
On-State Resistance100 Ohm
Voltage Supply SourceSingle, Dual Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2 V ~ 12 V, ±2 V ~ 6 V
Current - Supply40µA
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC74HC4051ADR2
Related LinksMC74HC4, MC74HC4051ADR2 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC74HC4051ADR2 Details Description
Related parts for MC74HC4051ADR2
RES SMD 280K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG ASSEM SHIELD 4POS .050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 500V 1111 datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 22 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
RES 27.1K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 230MA 1.77 OHM datasheet.pdf
IGBT 1200V 300A 1400W PKG D datasheet.pdf
SWITCH, INTERLOCK datasheet.pdf
MKP 4UF 5% 850VDC DRAWING T6 datasheet.pdf