Vicor Corporation V150C36C150BG
V150C36C150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150C36C150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V150C36C150BG.pdf
Availability of V150C36C150BG
QUANTITY
V150C36C150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C36C150BG
Internal Part NumberEIS-V150C36C150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C36C150BG
Related LinksV150C3, V150C36C150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C36C150BG Details Description
Related parts for V150C36C150BG
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 30POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 47PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
IC PMIC LI+ SNGL CELL 48TQFN datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC AMP VIDEO 6CH 20TSSOP datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 549 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf