ON Semiconductor MC74VHC32DT
MC74VHC32DT picture photo
Mfg. Part Number
MC74VHC32DT
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP
Datasheet Download
MC74VHC32DT.pdf
Availability of MC74VHC32DT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC74VHC32DT Order Process
Ship out your order
Specifications of MC74VHC32DT
Internal Part NumberEIS-MC74VHC32DT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 24/Jan/2011
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74VHC
PackagingTube
Logic TypeOR Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply2 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)2µA
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Logic Level - Low0.5V
Logic Level - High1.5V
Max Propagation Delay @ V, Max CL7.5ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-TSSOP
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC74VHC32DT
Related LinksMC74V, MC74VHC32DT Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC74VHC32DT Details Description
Related parts for MC74VHC32DT
SPACER MOUNTS LED T-1 .400" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
FUSE AUTO 10A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 320 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf