ON Semiconductor MC74VHC540DTR2G
MC74VHC540DTR2G picture photo
Mfg. Part Number
MC74VHC540DTR2G
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP
Datasheet Download
MC74VHC540DTR2G.pdf
Availability of MC74VHC540DTR2G
QUANTITY
MC74VHC540DTR2G Order Process
Ship out your order
Specifications of MC74VHC540DTR2G
Internal Part NumberEIS-MC74VHC540DTR2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74VHC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Voltage - Supply2 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC74VHC540DTR2G
Related LinksMC74VHC, MC74VHC540DTR2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC74VHC540DTR2G Details Description
Related parts for MC74VHC540DTR2G
FIXED IND 18UH 7.4A 13 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RECEPT 44POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND ECL 2INP 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 360MA 1.72 OHM datasheet.pdf
MICRO 15POS PIN 3" datasheet.pdf
RES 235K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IMPACT RAM 2X10 OPEN SN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 10V X5R 0201 datasheet.pdf