ON Semiconductor MC74VHCT50ADR2G
MC74VHCT50ADR2G picture photo
Mfg. Part Number
MC74VHCT50ADR2G
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFF/LVL SHFTR N-INV 14SOIC
Datasheet Download
MC74VHCT50ADR2G.pdf
Availability of MC74VHCT50ADR2G
QUANTITY
MC74VHCT50ADR2G Order Process
Ship out your order
Specifications of MC74VHCT50ADR2G
Internal Part NumberEIS-MC74VHCT50ADR2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74VHCT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements6
Number of Bits per Element1
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Voltage - Supply2 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC74VHCT50ADR2G
Related LinksMC74VHC, MC74VHCT50ADR2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC74VHCT50ADR2G Details Description
Related parts for MC74VHCT50ADR2G
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 2POS VERT KEY-X 15GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.04 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC SWITCH 1X1 6UTDFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50OHM datasheet.pdf