ON Semiconductor MC78L24ABPG
MC78L24ABPG picture photo
Mfg. Part Number
MC78L24ABPG
Brief Description
IC REG LDO 24V 0.1A TO92-3
Datasheet Download
MC78L24ABPG.pdf
Availability of MC78L24ABPG
QUANTITY
MC78L24ABPG Order Process
Ship out your order
Specifications of MC78L24ABPG
Internal Part NumberEIS-MC78L24ABPG
Series-
PackagingBulk
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output24V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 40V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC78L24ABPG
Related LinksMC78L, MC78L24ABPG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC78L24ABPG Details Description
Related parts for MC78L24ABPG
JUMPER-H1506TR/A3048Y/H1504TR10" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 50KSPS 8CH 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 35MA SNT4A datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf