ON Semiconductor MC78L24ACPG
MC78L24ACPG picture photo
Mfg. Part Number
MC78L24ACPG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 24V 0.1A TO92-3
Datasheet Download
MC78L24ACPG.pdf
Availability of MC78L24ACPG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC78L24ACPG Order Process
Ship out your order
Specifications of MC78L24ACPG
Internal Part NumberEIS-MC78L24ACPG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output24V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 40V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C