ON Semiconductor MC79M12CDTG
MC79M12CDTG picture photo
Mfg. Part Number
MC79M12CDTG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO -12V 0.5A DPAK
Datasheet Download
MC79M12CDTG.pdf
Availability of MC79M12CDTG
QUANTITY
MC79M12CDTG Order Process
Ship out your order
Specifications of MC79M12CDTG
Internal Part NumberEIS-MC79M12CDTG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyNegative Fixed
Voltage - Output-12V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)1.1V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputDown to -35V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC79M12CDTG
Related LinksMC79M, MC79M12CDTG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC79M12CDTG Details Description
Related parts for MC79M12CDTG
CAP ARRAY 0.1UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 1A TSMT3 datasheet.pdf
PHOTODIODE PIN FLAT SIDE VIEW datasheet.pdf
CONN POWER ENTRY 3 POLE 20A 250V datasheet.pdf
RES SMD 2.21M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE 900A 550V 1/110 AR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.27A 60 MOHM TH datasheet.pdf