NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC8610TPX800GB
MC8610TPX800GB picture photo
Mfg. Part Number
MC8610TPX800GB
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC86XX 800MHZ 783FCBGA
Datasheet Download
MC8610TPX800GB.pdf
Availability of MC8610TPX800GB
QUANTITY
MC8610TPX800GB Order Process
Ship out your order
Specifications of MC8610TPX800GB
Internal Part NumberEIS-MC8610TPX800GB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationErrata Update 30/Sep/2014
Standard Package36
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC86xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e600
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed800MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR, DDR2
Graphics AccelerationNo
Display & Interface ControllersDIU, LCD
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case783-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package783-FCPBGA (29x29)
Additional InterfacesAC97, DUART, HSSI, I²C, I²S, IrDA, PCI, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC8610TPX800GB
MC8610TPX800GB Details Description
Related parts for MC8610TPX800GB
JUMPER 25A 10POS WTR 2.5/ZZ datasheet.pdf
IC RDS/RBDS PRE-PROCESSOR 20DIP datasheet.pdf
BERGSTRIP .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
FUSE CERM FAST 5X25MM 1. 6A 250V datasheet.pdf
CAM AM6017926 datasheet.pdf
RES 777 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 249 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf