NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC8640DTVJ1250HE
MC8640DTVJ1250HE picture photo
Mfg. Part Number
MC8640DTVJ1250HE
Brief Description
IC MPU E600 DUAL CORE 1023FCCBGA
Datasheet Download
MC8640DTVJ1250HE.pdf
Availability of MC8640DTVJ1250HE
QUANTITY
MC8640DTVJ1250HE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC8640DTVJ1250HE
Internal Part NumberEIS-MC8640DTVJ1250HE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
SeriesMPC86xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e600
Number of Cores/Bus Width2 Core, 32-Bit
Speed1.25GHz
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC8640DTVJ1250HE
MC8640DTVJ1250HE Details Description
Related parts for MC8640DTVJ1250HE
IC FPGA 158 I/O 240PQFP datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR 908Q MCU datasheet.pdf
CONN HEADER XA 4POS 2.5MM TIN datasheet.pdf
IC DVR HI SIDE 600V 500MA 8-SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 25.65MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 292 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.2A 150 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf