NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC8640DTVU1067NC
MC8640DTVU1067NC picture photo
Mfg. Part Number
MC8640DTVU1067NC
Brief Description
IC MPU MPC86XX 1.067GHZ 1023BGA
Datasheet Download
MC8640DTVU1067NC.pdf
Availability of MC8640DTVU1067NC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC8640DTVU1067NC Order Process
Ship out your order
Specifications of MC8640DTVU1067NC
Internal Part NumberEIS-MC8640DTVU1067NC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesMPC86xx
PackagingBulk
Core ProcessorPowerPC e600
Number of Cores/Bus Width2 Core, 32-Bit
Speed1.067GHz
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC8640DTVU1067NC
MC8640DTVU1067NC Details Description
Related parts for MC8640DTVU1067NC
FIXED IND 1UH 2.1A 94.9 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .156 GOLD datasheet.pdf
CORD COIL STANDARD 6-6 WHITE 14' datasheet.pdf
TOOL HAND 8AWG CRIMP HEAVY HEAD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LIMIT SWITCH SPDTX2 4A 28VDC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 245MA 1.25 OHM datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M BLUE 100' datasheet.pdf
BOARD MEMORY MMC/SD CARD SLOT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf