NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC8641DTVU1000GC
MC8641DTVU1000GC picture photo
Mfg. Part Number
MC8641DTVU1000GC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC86XX 1.0GHZ 1023FCCBGA
Datasheet Download
MC8641DTVU1000GC.pdf
Availability of MC8641DTVU1000GC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC8641DTVU1000GC Order Process
Ship out your order
Specifications of MC8641DTVU1000GC
Internal Part NumberEIS-MC8641DTVU1000GC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC86xx
PackagingBulk
Core ProcessorPowerPC e600
Number of Cores/Bus Width2 Core, 32-Bit
Speed1.0GHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR, DDR2
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100/1000 Mbps (4)
SATA-
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case1023-BCBGA, FCCBGA
Supplier Device Package1023-FCCBGA (33x33)
Additional InterfacesDUART, HSSI, I²C, RapidIO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC8641DTVU1000GC
MC8641DTVU1000GC Details Description
Related parts for MC8641DTVU1000GC
CONN HDR 16POS STR DUAL .163 AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS .156 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 14KHZ SC70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 59 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 35V T/H datasheet.pdf
CTV 24C 12#16 12#12 PIN RECP datasheet.pdf
100UF 100V 10X20MM 105C 2000H datasheet.pdf