NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC8641DTVU1250HC
MC8641DTVU1250HC picture photo
Mfg. Part Number
MC8641DTVU1250HC
Brief Description
IC MPU MPC86XX 1.25GHZ 1023BGA
Datasheet Download
MC8641DTVU1250HC.pdf
Availability of MC8641DTVU1250HC
QUANTITY
MC8641DTVU1250HC Order Process
Ship out your order
Specifications of MC8641DTVU1250HC
Internal Part NumberEIS-MC8641DTVU1250HC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Core ProcessorPowerPC e600
Number of Cores/Bus Width2 Core, 32-Bit
Speed1.25GHz
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case1023-BCBGA, FCCBGA
Supplier Device Package1023-FCCBGA (33x33)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC8641DTVU1250HC
MC8641DTVU1250HC Details Description
Related parts for MC8641DTVU1250HC
REGU -6V 1A 3 PIN CU HS SMD T/R datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 21MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf