NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC8641DVJ1333JE
MC8641DVJ1333JE picture photo
Mfg. Part Number
MC8641DVJ1333JE
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU E600 DUAL CORE 1023FCCBGA
Datasheet Download
MC8641DVJ1333JE.pdf
Availability of MC8641DVJ1333JE
QUANTITY
MC8641DVJ1333JE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC8641DVJ1333JE
Internal Part NumberEIS-MC8641DVJ1333JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC86xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e600
Number of Cores/Bus Width2 Core, 32-Bit
Speed1.333GHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR, DDR2
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100/1000 Mbps (4)
SATA-
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case1023-BCBGA, FCCBGA
Supplier Device Package1023-FCCBGA (33x33)
Additional InterfacesDUART, HSSI, I²C, RapidIO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC8641DVJ1333JE
MC8641DVJ1333JE Details Description
Related parts for MC8641DVJ1333JE
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN SPAD 16-22 AWG #4 PIDG datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.65W D 9USMD datasheet.pdf
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
ANT EMB MINI NANO 802.11BA IPEX datasheet.pdf
TVS DIODE 258VWM P600 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 50V UMT3F datasheet.pdf