NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC8641DVJ1333JE
MC8641DVJ1333JE picture photo
Mfg. Part Number
MC8641DVJ1333JE
Brief Description
IC MPU E600 DUAL CORE 1023FCCBGA
Datasheet Download
MC8641DVJ1333JE.pdf
Availability of MC8641DVJ1333JE
QUANTITY
MC8641DVJ1333JE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC8641DVJ1333JE
Internal Part NumberEIS-MC8641DVJ1333JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
SeriesMPC86xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e600
Number of Cores/Bus Width2 Core, 32-Bit
Speed1.333GHz
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case1023-BCBGA, FCCBGA
Supplier Device Package1023-FCCBGA (33x33)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC8641DVJ1333JE
MC8641DVJ1333JE Details Description
Related parts for MC8641DVJ1333JE
CONN CARDEDGE 170POS .050" SMD datasheet.pdf
REG SW WIDE-VIN 1.5A ADJ HRZ SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
SSD 960GB 2.5" SATA III 5V datasheet.pdf