NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC8641HX1000GC
MC8641HX1000GC picture photo
Mfg. Part Number
MC8641HX1000GC
Brief Description
IC MPU MPC86XX 1.0GHZ 994FCCBGA
Datasheet Download
MC8641HX1000GC.pdf
Availability of MC8641HX1000GC
QUANTITY
MC8641HX1000GC Order Process
Ship out your order
Specifications of MC8641HX1000GC
Internal Part NumberEIS-MC8641HX1000GC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Core ProcessorPowerPC e600
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed1.0GHz
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case994-BCBGA, FCCBGA
Supplier Device Package994-FCCBGA (33x33)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC8641HX1000GC
MC8641HX1000GC Details Description
Related parts for MC8641HX1000GC
JUMPER-H1502TR/A2015B/H1502TR 8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK ZDB 14OUT 200MHZ 52TQFP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 8A 5V datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ SPEED UP SLOW datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 3W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 500MW SOD123 datasheet.pdf