NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC8641VJ1000NE
MC8641VJ1000NE picture photo
Mfg. Part Number
MC8641VJ1000NE
Brief Description
IC MPU E600 SGL CORE 994FCCBGA
Datasheet Download
MC8641VJ1000NE.pdf
Availability of MC8641VJ1000NE
QUANTITY
MC8641VJ1000NE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC8641VJ1000NE
Internal Part NumberEIS-MC8641VJ1000NE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
SeriesMPC86xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e600
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed1.0GHz
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC8641VJ1000NE
MC8641VJ1000NE Details Description
Related parts for MC8641VJ1000NE
CONN RECEPT 20POS .5MM SMD W/FIT datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 1.5MM 12 POS datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 11MM HORIZ 12PPR datasheet.pdf
MOD IPM 3PHASE IGBT 600V 20A datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN SOCKET STR 4POS datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BALL SCREW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf