NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC8641VU1000NE
MC8641VU1000NE picture photo
Mfg. Part Number
MC8641VU1000NE
Brief Description
IC MPU MPC86XX 1.0GHZ 994FCCBGA
Datasheet Download
MC8641VU1000NE.pdf
Availability of MC8641VU1000NE
QUANTITY
MC8641VU1000NE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC8641VU1000NE
Internal Part NumberEIS-MC8641VU1000NE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMC8641/8640 Migration 01/Jul/2014
PCN Design/SpecificationErrata Update 30/Sep/2014
PCN OtherRoHS Package 10/Jun/2014
Standard Package24
SeriesMPC86xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e600
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed1.0GHz
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 90°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC8641VU1000NE
MC8641VU1000NE Details Description
Related parts for MC8641VU1000NE
Crystal 4.433618MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 23.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf