Integrated Device Technology (IDT) MC88915TEI160R2
MC88915TEI160R2 picture photo
Mfg. Part Number
MC88915TEI160R2
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Brief Description
IC PLL CLOCK DRIVER 28-PLCC
Datasheet Download
MC88915TEI160R2.pdf
Availability of MC88915TEI160R2
QUANTITY
MC88915TEI160R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC88915TEI160R2
Internal Part NumberEIS-MC88915TEI160R2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypePLL Clock Driver
PLLYes with Bypass
InputTTL
OutputCMOS, TTL
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output2:8
Differential - Input:OutputNo/No
Frequency - Max160MHz
Divider/MultiplierYes/Yes
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package28-PLCC (11.5x11.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC88915TEI160R2
Related LinksMC88915, MC88915TEI160R2 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
MC88915TEI160R2 Details Description
Related parts for MC88915TEI160R2
FIXED IND 56NH 300MA 750 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.4 OHM 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 225KHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
FUSE 160A 1250V 1FKE/115AR CU datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 328VC P600 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 640X320X10MM W/ADH datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN M8 FML 5POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 52X10MM 12VDC datasheet.pdf