NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC88915TFN70R2
MC88915TFN70R2 picture photo
Mfg. Part Number
MC88915TFN70R2
Brief Description
IC DRIVER CLK PLL 70MHZ 28-PLCC
Datasheet Download
MC88915TFN70R2.pdf
Availability of MC88915TFN70R2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC88915TFN70R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC88915TFN70R2
Internal Part NumberEIS-MC88915TFN70R2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClock Driver, Fanout Distribution, Multiplexer
PLLYes
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output3:8
Differential - Input:OutputNo/No
Frequency - Max70MHz
Divider/MultiplierYes/Yes
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package28-PLCC (12.45x12.45)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC88915TFN70R2
MC88915TFN70R2 Details Description
Related parts for MC88915TFN70R2
IC OSCILL GEN/VOLT CONTROL 14DIP datasheet.pdf
HDC-KIT-HE 24.230 datasheet.pdf
BATT PACK 12.0V SC 2700MAH NIMH datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 500V 1111 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1.5A DO220AA datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC R6 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 4W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 200W datasheet.pdf