NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC908GZ16CFAE
MC908GZ16CFAE picture photo
Mfg. Part Number
MC908GZ16CFAE
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48LQFP
Datasheet Download
MC908GZ16CFAE.pdf
Availability of MC908GZ16CFAE
QUANTITY
MC908GZ16CFAE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC908GZ16CFAE
Internal Part NumberEIS-MC908GZ16CFAE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 09/Feb/2015
Standard Package1,250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesHC08
PackagingTray
Core ProcessorHC08
Core Size8-Bit
Speed8MHz
ConnectivityCAN, LIN, SCI, SPI
PeripheralsLVD, POR, PWM
Number of I/O37
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-LQFP
Supplier Device Package48-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC908GZ16CFAE
MC908GZ16CFAE Details Description
Related parts for MC908GZ16CFAE
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FILTER RFI PWR LINE WIRE LEAD 3A datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 180POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
PLUG KIT,3 MODULE,G-SERIES datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 19POS datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/44/180FLF 3.2BK datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
HAN 24B-HMC-AGG-LB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RELAY SSR 660VAC/25A DC datasheet.pdf