NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9328MXLVM15
MC9328MXLVM15 picture photo
Mfg. Part Number
MC9328MXLVM15
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I.MXL 150MHZ 256MAPBGA
Datasheet Download
MC9328MXLVM15.pdf
Availability of MC9328MXLVM15
QUANTITY
MC9328MXLVM15 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9328MXLVM15
Internal Part NumberEIS-MC9328MXLVM15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTJN MAPBGA Molding Compound 23/Sep/2013
Copper Wire Conversion 20/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package760
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi.MXL
PackagingTray
Core ProcessorARM920T
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed150MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface ControllersLCD
Ethernet-
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O1.8V, 3.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case256-LFBGA
Supplier Device Package*
Additional InterfacesI²C, I²S, SPI, SSI, MMC/SD, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9328MXLVM15
MC9328MXLVM15 Details Description
Related parts for MC9328MXLVM15
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
2 WAY SIL CRIMP HOUSING datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 250V JB 1210 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
CONN F TYPE PLUG STR datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CARD MARKER SELF-LAMINATING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf