NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S08DV16CLCR
MC9S08DV16CLCR picture photo
Mfg. Part Number
MC9S08DV16CLCR
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP
Datasheet Download
MC9S08DV16CLCR.pdf
Availability of MC9S08DV16CLCR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC9S08DV16CLCR Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S08DV16CLCR
Internal Part NumberEIS-MC9S08DV16CLCR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package2,000
SeriesS08
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorS08
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, LIN, SCI, SPI
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x12b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-LQFP
Supplier Device Package32-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S08DV16CLCR
MC9S08DV16CLCR Details Description
Related parts for MC9S08DV16CLCR
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 460UH SMD datasheet.pdf
IC SW REG CCFL/LCD CONTRST16SOIC datasheet.pdf
SSD 1GB 2.5" UATA datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 187 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.630" (16.00mm) datasheet.pdf