NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S08PT16VWJ
MC9S08PT16VWJ picture photo
Mfg. Part Number
MC9S08PT16VWJ
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SOIC
Datasheet Download
MC9S08PT16VWJ.pdf
Availability of MC9S08PT16VWJ
QUANTITY
MC9S08PT16VWJ Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S08PT16VWJ
Internal Part NumberEIS-MC9S08PT16VWJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/Specification9S08PTxx, 9S08PAxx Errata Update 11/Jul/2013
Errata Update 12/Nov/2013
Manual/Datasheet/Errata Update 26/Sep/2014
PCN Assembly/OriginFabrication Site Transfer 05/Nov/2014
Assembly Site Addition 05/Mar/2015
Standard Package38
SeriesS08
PackagingTube
Core ProcessorS08
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S08PT16VWJ
MC9S08PT16VWJ Details Description
Related parts for MC9S08PT16VWJ
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
GASKET FABRIC/FOAM 5MMX1M SQ datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTER FUSED 3A PIN datasheet.pdf
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNG SPDTX2 datasheet.pdf
RES 47K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 25' datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW DO35 datasheet.pdf
HD-BNC TO 1.0/2.3 STRT PLUG 1M datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
2200UF 16V 12,5X31MM 105C 8000H datasheet.pdf