NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S08RG32CFGE
MC9S08RG32CFGE picture photo
Mfg. Part Number
MC9S08RG32CFGE
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44LQFP
Datasheet Download
MC9S08RG32CFGE.pdf
Availability of MC9S08RG32CFGE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC9S08RG32CFGE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S08RG32CFGE
Internal Part NumberEIS-MC9S08RG32CFGE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Polyimide Removal 09/Jul/2013
Standard Package160
SeriesS08
PackagingTray
Core ProcessorS08
Core Size8-Bit
Speed8MHz
ConnectivitySCI, SPI
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O39
Program Memory Size32KB (32K x 8)
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LQFP
Supplier Device Package44-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S08RG32CFGE
MC9S08RG32CFGE Details Description
Related parts for MC9S08RG32CFGE
CONN JACK BANANA INSUL NYLON GRA datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.3V CMOS 4SOP datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 4POS PCB R/A datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SHLD 656.2' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT SKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf