NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S12A32CFUER
MC9S12A32CFUER picture photo
Mfg. Part Number
MC9S12A32CFUER
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80QFP
Datasheet Download
MC9S12A32CFUER.pdf
Availability of MC9S12A32CFUER
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC9S12A32CFUER Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S12A32CFUER
Internal Part NumberEIS-MC9S12A32CFUER
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package750
SeriesHCS12
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorHCS12
Core Size16-Bit
Speed25MHz
ConnectivityI²C, SCI, SPI
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O59
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-QFP
Supplier Device Package80-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S12A32CFUER
MC9S12A32CFUER Details Description
Related parts for MC9S12A32CFUER
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 66.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI ABSO 12V SMT datasheet.pdf