NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S12DB128MPVE
MC9S12DB128MPVE picture photo
Mfg. Part Number
MC9S12DB128MPVE
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP
Datasheet Download
MC9S12DB128MPVE.pdf
Availability of MC9S12DB128MPVE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC9S12DB128MPVE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S12DB128MPVE
Internal Part NumberEIS-MC9S12DB128MPVE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesHCS12
PackagingTray
Core ProcessorHCS12
Core Size16-Bit
Speed25MHz
ConnectivityCAN, I²C, SCI, SPI
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O91
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case112-LQFP
Supplier Device Package112-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S12DB128MPVE
MC9S12DB128MPVE Details Description
Related parts for MC9S12DB128MPVE
SWITCH ROCKER SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
RELAY SSR 600VAC 50A 100-240VAC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
LED BASE T3 1/4 MINI PANEL IND datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 335MA 2 OHM TH datasheet.pdf