NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S12E64MFUE
MC9S12E64MFUE picture photo
Mfg. Part Number
MC9S12E64MFUE
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80QFP
Datasheet Download
MC9S12E64MFUE.pdf
Availability of MC9S12E64MFUE
QUANTITY
MC9S12E64MFUE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S12E64MFUE
Internal Part NumberEIS-MC9S12E64MFUE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Wire Conversion 20/May/2014
Standard Package420
Core Size16-Bit
Speed25MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, SCI, SPI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O60
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 2.75 V
Data ConvertersA/D 16x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case80-QFP
Supplier Device Package80-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S12E64MFUE
MC9S12E64MFUE Details Description
Related parts for MC9S12E64MFUE
CAP FILM 5600PF 5% 16VDC 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MOD THYRISTOR/DIODE 1400V Y2-DCB datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 260V 4.5A datasheet.pdf
BCF 3.81/14/180ZE SN BK BX datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 200MHZ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf