NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S12GC16VFAE
MC9S12GC16VFAE picture photo
Mfg. Part Number
MC9S12GC16VFAE
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48LQFP
Datasheet Download
MC9S12GC16VFAE.pdf
Availability of MC9S12GC16VFAE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC9S12GC16VFAE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S12GC16VFAE
Internal Part NumberEIS-MC9S12GC16VFAE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package250
Core Size16-Bit
Speed25MHz
ConnectivityEBI/EMI, SCI, SPI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O31
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case48-LQFP
Supplier Device Package48-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S12GC16VFAE
MC9S12GC16VFAE Details Description
Related parts for MC9S12GC16VFAE
CONN SPRING CONT 20 POS .177 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC SS OUT 24V datasheet.pdf
CONN STACKED SFP+ 2X6 240POS datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC PROSLIC LINE FEED 125V 40QFN datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 556MA 670 MOHM datasheet.pdf