NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S12GC96MPBE
MC9S12GC96MPBE picture photo
Mfg. Part Number
MC9S12GC96MPBE
Brief Description
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 52LQFP
Datasheet Download
MC9S12GC96MPBE.pdf
Availability of MC9S12GC96MPBE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC9S12GC96MPBE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S12GC96MPBE
Internal Part NumberEIS-MC9S12GC96MPBE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package160
Core Size16-Bit
Speed25MHz
ConnectivityEBI/EMI, SCI, SPI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size96KB (96K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case52-LQFP
Supplier Device Package52-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S12GC96MPBE
MC9S12GC96MPBE Details Description
Related parts for MC9S12GC96MPBE
BATTERY PACK 7.2V 1000 MAH NICAD datasheet.pdf
IC MOSFET PWR SW DUAL 2A 8-SOIC datasheet.pdf
POLYSWITCH RXE SERIES 0.25A datasheet.pdf
RES 1.0K OHM 5% 5W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.07M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 1411 datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
RES 1 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf