NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S12XDT256CAA
MC9S12XDT256CAA picture photo
Mfg. Part Number
MC9S12XDT256CAA
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80QFP
Datasheet Download
MC9S12XDT256CAA.pdf
Availability of MC9S12XDT256CAA
QUANTITY
MC9S12XDT256CAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S12XDT256CAA
Internal Part NumberEIS-MC9S12XDT256CAA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Wire Conversion 20/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package420
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesHCS12X
PackagingTray
Core ProcessorHCS12X
Core Size16-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, LIN, SCI, SPI
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O59
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-QFP
Supplier Device Package80-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S12XDT256CAA
MC9S12XDT256CAA Details Description
Related parts for MC9S12XDT256CAA
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES MO 2W 0.2 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 100 OHM 5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 170MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 26-36V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR AD7124 datasheet.pdf
3300UF 250V 50X105MM 85C 10000H datasheet.pdf