NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S12XET256CAG
MC9S12XET256CAG picture photo
Mfg. Part Number
MC9S12XET256CAG
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 144LQFP
Datasheet Download
MC9S12XET256CAG.pdf
Availability of MC9S12XET256CAG
QUANTITY
MC9S12XET256CAG Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S12XET256CAG
Internal Part NumberEIS-MC9S12XET256CAG
PCN Assembly/OriginS912XET TSMC11 FAB/Cu Wire 31/Jul/2013
Standard Package600
Core Size16-Bit
Speed50MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SCI, SPI
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O119
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.72 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 24x12b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S12XET256CAG
MC9S12XET256CAG Details Description
Related parts for MC9S12XET256CAG
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LINE DRIVER CLASS-H 16-SOIC datasheet.pdf
EVAL MODULE 2 FOR TAS3108 datasheet.pdf
RELAY SSR DIN RAIL AC OUT 12A datasheet.pdf
RES 35.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf