Vishay/BCcomponents MCA12060D1004BP100
MCA12060D1004BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1004BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1004BP100.pdf
Availability of MCA12060D1004BP100
QUANTITY
MCA12060D1004BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1004BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1004BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1004BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1004BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1004BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D1004BP100
Crystal 6.0000MHz 30ppm Series 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 22W MONO B 9SIL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS SDL FLAT CABLE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO214AB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 1.6A TO220AB datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 63W NI-780S datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 500MA 300 MOHM datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf