Vishay/BCcomponents HVR3700006344FR500
HVR3700006344FR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR3700006344FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.34M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
HVR3700006344FR500.pdf
Availability of HVR3700006344FR500
QUANTITY
HVR3700006344FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR3700006344FR500
Internal Part NumberEIS-HVR3700006344FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHVR37
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.34M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR3700006344FR500
Related LinksHVR370000, HVR3700006344FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR3700006344FR500 Details Description
Related parts for HVR3700006344FR500
BATTERY PK 15.0V AA SIZ ALKALINE datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.240" NYLON BLACK datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) TSOT-23-5 datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 6-28VAC/DC PANEL datasheet.pdf
RES 33 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40QFN datasheet.pdf
AIR CYLINDER (SHUTTLE) 636000044 datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 20POS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 2.2UF 10V 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf