Vishay/BCcomponents MCA12060D1200BP500
MCA12060D1200BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1200BP500
Brief Description
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1200BP500.pdf
Availability of MCA12060D1200BP500
QUANTITY
MCA12060D1200BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1200BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1200BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1200BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1200BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1200BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D1200BP500
RES SMD 24 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 4X2SON datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 285MA 1.85 OHM datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf