Vishay/BCcomponents MCA12060D1201BP500
MCA12060D1201BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1201BP500
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1201BP500.pdf
Availability of MCA12060D1201BP500
QUANTITY
MCA12060D1201BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1201BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1201BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1201BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1201BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1201BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D1201BP500
RESISTOR KIT 1-91 2W 240PCS datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
HEATSHRINK END CAP BLK datasheet.pdf
CA 62.5 12F OFNP MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN ADAPTER 3P-3P F-M IN-LINE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RECEPT 24-28AWG 26POS datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V -5V 110W datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 1 DIG 0.2" PURE GRN datasheet.pdf