Vishay/BCcomponents MCA12060D1240BP500
MCA12060D1240BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1240BP500
Brief Description
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1240BP500.pdf
Availability of MCA12060D1240BP500
QUANTITY
MCA12060D1240BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1240BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1240BP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1240BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1240BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1240BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D1240BP500
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
SW TACT X & O LABEL RED/BLUE datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GE/SW datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 125VC SMBJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 35POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf