Vishay/BCcomponents MCA12060D1500BP500
MCA12060D1500BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1500BP500
Brief Description
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1500BP500.pdf
Availability of MCA12060D1500BP500
QUANTITY
MCA12060D1500BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1500BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1500BP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1500BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1500BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1500BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D1500BP500
CONN HEADER RTANG .100 12POS TIN datasheet.pdf
RELAY SSR 120VAC 8A TRIAC 4-SIP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf