Vishay/BCcomponents MCA12060D1600BP500
MCA12060D1600BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1600BP500
Brief Description
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1600BP500.pdf
Availability of MCA12060D1600BP500
QUANTITY
MCA12060D1600BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1600BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1600BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1600BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1600BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1600BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D1600BP500
IC FLASH 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.5V SOT23-5 datasheet.pdf
3-WAY ISOLATING AMP 0-10VDC datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
DATAMATE J-TEK POS DIL FEMALE datasheet.pdf
TIP POWER HEAD 3/16" 700F FOR G datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf