Vishay/BCcomponents MCA12060D1601BP500
MCA12060D1601BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1601BP500
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1601BP500.pdf
Availability of MCA12060D1601BP500
QUANTITY
MCA12060D1601BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1601BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1601BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1601BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1601BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1601BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D1601BP500
RES ARRAY 8 RES 270 OHM 1608 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 99MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 64POS datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS datasheet.pdf