Vishay/BCcomponents MCA12060D1652BP500
MCA12060D1652BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1652BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1652BP500.pdf
Availability of MCA12060D1652BP500
QUANTITY
MCA12060D1652BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1652BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1652BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1652BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1652BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1652BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D1652BP500
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 R/A 30AU datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 22MM GRN 24V datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 3/16" 2.76" datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 DL ESD 16SOIC datasheet.pdf
ANT YAGI FWA 8.5DBD 24-3/4" NF datasheet.pdf
IC SLIC 1CH 100V MTRG 32PLCC datasheet.pdf
CAP FILM 390 NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf