Vishay/BCcomponents MCA12060D1690BP100
MCA12060D1690BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1690BP100
Brief Description
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1690BP100.pdf
Availability of MCA12060D1690BP100
QUANTITY
MCA12060D1690BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1690BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1690BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1690BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1690BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1690BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D1690BP100
CONN RECEPT 12POS FMALE PCB datasheet.pdf
DOOR FRONT FOR UPRIGHT CAB RACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 20POS .156 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 11.7A 22.27 MOHM datasheet.pdf
LED GRN/YLW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC PLAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 85POS SMD datasheet.pdf