Vishay/BCcomponents MCA12060D1962BP500
MCA12060D1962BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1962BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1962BP500.pdf
Availability of MCA12060D1962BP500
QUANTITY
MCA12060D1962BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1962BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1962BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1962BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1962BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1962BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D1962BP500
RES SMD 270 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf