Vishay/BCcomponents MCA12060D2701BP100
MCA12060D2701BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D2701BP100
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D2701BP100.pdf
Availability of MCA12060D2701BP100
QUANTITY
MCA12060D2701BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D2701BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D2701BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D2701BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D2701BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D2701BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D2701BP100
IC BUFFER PCI EXPRESS 20TSSOP datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SCR INV STUD 70A 1000V TO-94 datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
MTK R/R STR HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 85POS .050 THRUHL datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf